Su Arıtma Cihazı Faydaları ve Zararları
Henüz Yorum yapılmamış 27 Ara 2022 505
Su Arıtma Cihazı Faydaları

 

Musluk suyuna göre su artıma cihazı en güvenilir su tüketme yöntemlerinden birisidir. Çünkü musluk suyu içerisinde pek çok zararlı bileşen yer almaktadır. Bunlar, kurşun, cıva, arsenik, klor ve benzeri bileşenlerden oluşmaktadır. Elbette bu bileşenleri içeren suyu tüketmek de uzun vadede pek çok sağlık sorununa neden olacaktır. Bu sağlık sorunlarından en önemlisi ise kanserdir. Evet, musluk suyu ve plastik şişedeki su içerisinde yer alan pek çok zararlı bileşen kansere neden olabilir. Bu nedenle su tüketirken mutlaka arıtılmış ve temiz su tüketiminden yana tercih yapmak gerekmektedir.

 

Su artıma cihazı faydaları ise üç başlıkta sıralanmaktadır. Bunlar, insana faydası, ekonomiye faydası ve doğaya faydasıdır. Gelin bu üç başlıktaki faydaları maddeler halinde sıralayalım:

 

• Su arıtma cihazı, zararlı bileşenlerden tamamen arınmış su tüketmenizi sağlar. Bu sayede içerisinde ne tür bileşenler olduğunu bilmediğiniz musluk suyunu tüketmemiş olursunuz.
• Su artıma cihazından tüketeceğiniz su, uzun vadede damacana sularına göre daha ucuzdur. Böylece ekonomik olarak damacana suyuna para ödemektense su artıma cihazından rahatlıkla su içebilirsiniz.
• Su arıtma cihazları doğa dostudur. Çünkü damacana su satışı arttıkça doğaya atılan plastik şişe sayısı da artmaktadır.
• Su arıtma cihazından elde edilen su hem lezzetli hem de tazedir. Damacana suları gibi güneş ışığına maruz kalmaz ve plastik şişelerde uzun süre bekletilmez. 

 

Yukarıdaki su artıma cihazı faydaları bize şunu söylüyor: Evlerimizde tüketebileceğimiz en güvenilir ve en ekonomik su, artıma cihazlarından elde edilen sudur.

 

Arıtılmış Su Sağlıklı mı?

 

Yukarıdaki su arıtma cihazı faydaları bu soruyu net bir şekilde cevaplamaktadır. Gerçekten de su arıtma cihazından elde edilen su hem temiz hem de tazedir. Fakat uzun süre kullanımda olan su artıma cihazı, bir süre sonra eskisi kadar iyi arıtma performansı sağlayamayabilir. Bu durumda su artıma cihazından elde edilen suyun içerisinde zararlı bileşenler olabilir. Sonuç olarak düzenli bir şekilde filtre değişimi yapılan su arıtma cihazından elde edilen su sağlıklıdır. 

 

Damacana Suyu mu Arıtma Suyu mu?

 

Özellikle şehir yaşamında hiçbir şeyin tazesini ve doğalını bulmak kolay değildir. Bu nedenle insanlar hazır olan damacana suları tercih etmektedir. Ancak damacana suları uzun bir süre depolarda bekletilir. Bu durumda plastik damacana içerisindeki su zararlı bir hal alabilir. 

 

Su arıtma cihazından elde edilen su ne plastiğe maruz kalır ne de güneş ışığından etkilenir. Bu su yalnızca arıtma cihazındaki filtreden geçer ve içerisindeki tüm zararlı maddeleri kaybeder. Yalnızca düşük miktarda magnezyum ve kalsiyum iyonları barındırır. Sonuç olarak damacana suya göre artıma su daha sağlıklıdır.

 

Kıyaslamayı bir de ekonomik taraftan yapalım. Su artıma cihazının masrafı şunlardır:

 

• Su arıtma cihazının kendisi
• Cihazın filtre değişimi ve bakımı
• Su tüketimi sonucu gelen su faturası

 

Yukarıdaki kalemler dışında su artıma cihazının kayda değer bir masrafı yoktur. Yani bir defa kurulum yaptıktan sonra çok ucuz fiyata kaliteli ve taze su tüketebilirsiniz. Ancak damacana suları hem yüksek fiyatlıdır hem de ek masraflara neden olur. Örneğin sipariş vereceğiniz damacana suyu içerisinde taşıma masrafları da yer almaktadır. Uzun vadede bu durum yüksek maliyete neden olmaktadır. Su artıma cihazı faydaları kısmında değindiğimiz gibi arıtılmış su damacana suya göre daha ekonomiktir.


Sizde kaliteli su arıtma cihazı arıyorsanız; https://www.buzsu.com.tr/su-aritma-cihazlari/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Su Arıtma Cihazı Zararları

 

Elbette su arıtma cihazı faydaları gibi su artıma cihazı zararları da insanlar tarafından merak ediliyor. Çünkü günümüzde sağlıklı suya ulaşmada hep bir şüphe söz konusudur. İçinizi rahatlatmak adına su arıtma cihazı zararları hakkında sizlere bilgiler verelim.

 

Su arıtma cihazı, suyu arıtarak tamamen saf su içmenizi sağlar. Yani su içerisindeki zararlı bileşenler atıldığı gibi faydalı bazı bileşenler de atılmaktadır. Bu nedenle uzun süre boyunca arıtılmış su tüketimi mineral eksikliğine neden olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yoktur. Zira besinlerden ve diğer içeceklerden aldığınız mineraller sayesinde saf sudaki mineral eksikliğini kapatabilirsiniz.

 

Elbette bu noktada sizlere bir tavsiye vermemiz doğru olacaktır. Eğer arıtma suyu konusunda şüphe duyuyorsanız, zaman zaman evinize mineralli su sipariş edebilirsiniz. Ek olarak doğal kaynak suyu veya maden suyu siparişi vererek de ekonomik bir şekilde arıtma suyundaki eksik mineralleri karşılayabilirsiniz. 

 

Arıtıma Suyu Zararlı mı?

 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere arıtma suyu saf bir şekilde su tüketimi sağlamaktadır. Yani sizleri musluk suyu tüketimi zararlarından korur. Ayrıca damacana sudaki plastik tüketiminden de korumaktadır. Elbette kimyasal bileşenleri vücuttan atmak kolay değildir ancak eksiklikleri vücuda almak kolaydır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi doğal kaynak suyu veya maden suyu gibi alternatif içeceklerle mineral takviyesi yapmak hem zahmetsiz hem de kolaydır. 

 

Sonuç olarak su arıtma cihazı faydaları, diğer su alternatiflerine göre daha fazladır. Su arıtma cihazı zararları ise diğer su alternatiflerine göre daha azdır. Kanserojen içermeyen su tüketimi sayesinde hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.


Bir Yorum Bırak

Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
Bu yazıya henüz puan verilmemiş. Puan vermek istemezmisiniz ?